This image for Image Layouts addon

Kas yra įvaizdis?

       Terminų žodynas apibudina įvaizdį, kaip įsivaizduojamą, vaizdu įkūnytą dalyką. Labiausiai man patinkantis įvaizdžio apibrėžimas skamba taip - "JŪSŲ įvaizdis - tai pasakojimas, tai legenda apie Jus." Įvaizdis - tai yra tikslingai sukurta arba stichiškai atsiradusi forma, kuri atsispindi žmonių sąmonėje; tai nuomonių, požiūrių bei vaizdinių apie asmenį visuma; dinamiškas reiškinys, kintantis priklausomai nuo asmens arba visuomenės grupių pokyčių; nėra atsitiktinis, jis yra sukuriamas, pasiekiamas, o kartu ir valdomas. Jis kainuoja. Konkretaus žmogaus ar jų grupės gerą įvaizdį lemia - išvaizda, elgsena ir veikla.

      Neatsitiktinai šiuos apibrėžimus sudėjau tam tikra seka, nes jų pagalba norėjau apibrėžti įvaizdžio sąvoką. Tikiuosi man pavyko? 

      Tinkamai sukurtas įvaizdis tai - asmeninės strategijos dalis; sąlyga sėkmei bei stabilumui; patikimumo ir pranašumo garantija konkuruojant; socialinis pageidaujamumas, geidžiamumas; tai  lengvesnė prieiga prie įvairių naujų galimybių...

Rasa Veličkienė 2021

Kodėl svarbus yra ASMENS ĮVAIZDIS?

       Asmens įvaizdis yra viena iš „savęs“ pateikimo formų, kurią būtina suprasti. Psichologijoje - savojo AŠ suvokimas, t.y. savojo vaizdo matymas, vertinimas ir priėmimas, o vėliau transliavimas. Sakoma: „žmogus nesuformavęs savęs negali turėti stiliaus" ir tai yra tiesa. Frazė - nesuformavęs savęs - reiškia nesuformavęs savęs, kaip brandžios asmenybės kuri geba pažvelgti į save ir įvertinti savojo AŠ vaizdą, nebijant susidurti su realybe. Supratę kas mes esame dabar, išdrįsdami pažvelgti ne tik į šviesiąją, bet ir į tamsiąją, nepageidaujamą pusę, galėsime judėti link idealiosios AŠ versijos. Būtent tokiu būdu, ne tik apžvelgsime  pagrindinius psichologinius asmens įvaizdžio elementus - kaip žmogus save mato; kaip žmogus interpretuoja; koks žmogus norėtų būti (jo idealus Aš) - bet ir evoliucionuosime jų pagalba.
       Kai kurie autoriai teigia, kad  įvaizdis yra formuojamas dėl kitų. Su tuo teiginiu drįsčiau nesutikti. Kaip galite įsivaizduoti, savojo vaizdo suvokimas yra susijęs su tuo, ką matote žiūrėdamas į veidrodį, tačiau jis yra daug gilesnis. Savojo vaizdo suvokimas yra tai, kaip mes save matome globalesniu lygmeniu tiek viduje, tiek išorėje. „Random House“ žodynas apibrėžia savąjį įvaizdį,  kaip „savo paties idėją, koncepciją ar mentalinį atspindį“.  Įvaizdis yra tai, kaip jūs suvokiate save. Šie savęs vaizdai gali būti labai teigiami, suteikiantys asmeniui pasitikėjimo savimi arba neigiami, verčiantys žmogų abejoti savo galimybėmis ir idėjomis. Bendrinė įvaizdžio sąvoka apjungia keletą dalių - fizinė dimensija yra, kada žmogus vertina savo išvaizdą; psichologinė dimensija -  žmogus vertina savo asmenybę; intelektinė dimensija - žmogus vertina savo intelektą; įgūdžių dimensija: kaip žmogus vertina savo socialinius ir techninius įgūdžius; moralinė dimensija: kaip žmogus vertina savo vertybes ir principus; seksualinė dimensija - kada žmogus vertina save, kaip vyrą ar moterį pagal galiojančias visuomenės normas (Oltmann, 2014). Įvaizdis taip pat yra glaudžiai susijęs su  tokiomis savybėmis, kaip pasitikėjimas savimi, savimonė, savivertė, savigarba ir be abejonės įtakoja asmens atliekamų veiksmų efektyvumą bei pasiekimus. Šis ratas yra tvarus, susietas koreliaciniu pasekmių grandine. Teigiami pasiekimai, bet kokioje srityje, didina teigiamą savęs vertinimą, didėjantis teigiamas savęs vertinimas, didina žmogaus efektyvumą, didėjantis efektyvumas didina teigiamus pasiekimus, taip ratas sukasi vis didėjančia teigiama linkme. Žinoma, to nesuvokiant, kai kada nutinka ir atvirkščiai. Šie elementai ir dimensijos suteikia pagrindą,  kuriuo pagalba kuriamas įvaizdis. Tai nėra žinoma ir plačiai pripažinta sistema; veikiau tai yra vienas iš galimų mąstymo būdų apie savo įvaizdį. Nėra vienos vienijančios savąjį vaizdą teorijos. Tačiau įvaizdis yra pagrįstas mūsų realybės suvokimu, jis keičiasi, kaip mes, ir tai yra kažkas, kam mes turime įtaką ir yra kuriamas visą gyvenimą.
       Viena iš ankstyviausių teorijų apie savo įvaizdį buvo aprašyta garsaus psichologo Morriso Rosenbergo knygoje „Society and the Adolescent Self-Image“ (1965). Pati knyga recenzuojamuose leidiniuose buvo cituojama daugiau nei 35 000 kartų (2018 m. Gruodžio 2 d. duomenimis). Nuo to laiko susidomėjimas „savęs“ sudedamosiomis dalimis  išliko stabilus. 
 Pabaigai norėčiau pagrįsti žinomus teiginius. Pamačius, įvertinus, apsibrėžus sajojo Aš siekiamą versiją, mes galime koreguoti bei formuoti norimą įvaizdį. Paprasčiau sakant, tik žinodami kas esame ir kuo norime tapti, mes eisime kryptingai. Suprasdami žinutės turinį patys, galime transliuoti ją aplinkai. Priešingu atveju  vargu ar galime tikėtis sėkmės?  Tai būtų stichiškai atsiradusi forma, susieta su chaotišku transliavimu... Taigi nesuformavę savęs negalime turėti stiliaus.
        Mano tikslas pateikti sistemą, kuri  padės Jums išsigryninti ir suprasti  kokią  žinutę apie save Jus norite transliuoti, suteiks reikiamas žinias, kaip įvaizdžio pagalba šią informacija pateikti įtikinamai, kuriant patikimos, vientisos, stabilios asmenybės įvaizdį.

Rasa Veličkienė 2021

Įvaizdžio sukurta pridėtinė vertė

       Tinkamai suformuotas įvaizdis yra asmeninės strategijos dalis, konkuravimo įrankis, komunikavimo priemonė, kuri negali būti chaotiška. Ji turi būti vientisa ir harmoninga. Vizualioji įvaizdžio dalis, turi būti harmoninga jūsų asmenybei bei papildyti verbalią komunikaciją, taip sukurdama sinerginį efektą. Loginiais sprendimais pagrįstas įvaizdis padės siekti tikslų profesinėje ir asmeninėje erdvėje, atitiks jūsų socialinį statusą bei atliekamus vaidmenis, pabrėš unikalias savybes, pageidautinus charakterio bruožus, sustiprins siekiamas emocines būsenas bei harmoningai derės prie fizinių duomenų.
       Ši sistema leis pagrįstai planuoti jūsų pasirinkimus aprangoje; išvengti atsitiktinių pirkinių; siekti, kad garderobas būtų vientisas ir atitiktų jus supančią aplinką. Įvaldę įvaizdžio formavimui reikiamą informaciją, jus sugebėsite kiekvienai progai tinkamai pasirinkti aprangą, deramus aksesuarus taip, kad jaustumėtės užtikrintai ir laisvai. Tai sistema leisianti pagrįstai planuoti jūsų pasirinkimus formuojant įvaizdį; išvengti atsitiktinių pirkinių; siekti, kad garderobas būtų vientisas ir atitiktų jus supančią aplinką. Įvaldę šią informaciją jus sugebėsite kiekvienai progai tinkamai pasirinkti aprangą, deramus aksesuarus taip, kad jaustumėtės užtikrintai ir laisvai.

Rasa Veličkienė 2021
This image for Image Layouts addon

Seminaras zoom platformoje
"ASMENINIO ĮVAIZDŽIO FORMAVIMAS" - įvadinė dalis

Sveiki, noriu pristatyti seminarų ciklą "Asmeninio įvaizdžio formavimas" bei kviečiu registruotis į įvadinę jo dalį.
      Ši dalis yra pati svarbiausia pradedant kurti savo ĮVAIZDĮ. Tai detalus planas ir paruošiamųjų darbų atlikimas. Seminaro metu apžvelgsime bendrinių sąvokų, tokių kaip stilius, mada, įvaizdis bei aprangos psichologija reikšmes ir įvardinsime jų svarbą.  Analizuosime ASMENINIO ĮVAIZDŽIO sudedamąsias dalis - testų ir klausimynų pagalba suvoksime socialinių aplinkų svarbą, išskirsime prioritetines sritis ir vaidmenis, atsakysime į klausimus kurie padės išreikšti save, kaip asmenybę ir galiausiai įvardinsime aspektus į kuriuos turėtume atkreipti dėmesį pasirenkant savo kūno formoms bei koloritui tinkamą aprangą. Visą tai vertinsime dabarties momentu ir numatysime reikiamus pokyčius siekiant idealiosios "savojo AŠ" versijos.   Sąžiningai atlikę paruošiamuosius darbus galėsime žengti toliau, suprasdami ir tikslingai pasirinkdami jūsų vertybes bei asmenybę atitinkančio įvaizdžio detales.
        Iki pasimatymo seminare:), nuoširdžiai ir su meile, Rasa VELIČKIENĖ.     

Seminaro detalės: trukmė - 2 valandos; seminaro kaina - 15 eurų; seminaro vieta - Zoom platforma; data - 2021 lapkričio 15d. /18 val.

Registracija asmenine žinute FB psl. "APRANGOS PSICHOLOGIJA". Įsigijus seminario dalyvio bilietą, jums suteikiama galimybė dalyvauti seminaro tiesioginėje transliacijoje bei peržiūrėti vaizdo įrašą jums patogiu laiku.
Apmokėjimas pavedimu: atsiskaitomoji sąskaita MB Aprangos Psichologija LT07 7044 0600 0821 8491  /ĮVADINĖ DALIS 2021-11-15 / Jūsų vardas ir pavardė.  
© 2021 APRANGOS PSICHOLOGIJA. Designed by Rasa VELIČKIENĖ